Dlaczego warto wybrać panele winylowe na podłogę?
Budowa

Dlaczego warto wybrać panele winylowe na podłogę?

Grzegorz 

Panele winylowe goszczą coraz częściej w naszych mieszkaniach. Jeszcze kilka lat temu mało kto o nich słyszał, a dziś są doskonałym sposobem na zmianę wyglądu podłogi i wystroju całego pomieszczenia. Wybieramy je zazwyczaj ze względu na łatwy sposób ich położenia, który nie wymaga zatrudniania fachowca. Decydując się na położenie w swoim domu paneli winylowych, powinniśmy wiedzieć, co jest do tego potrzebne i jak się do tego przygotować. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o panelach winylowych, które pozwolą podjąć decyzję, czy jest to odpowiednie podłoże do naszego domu. Zapraszamy! 

Zalety paneli winylowych

Panele winylowe zrobione są, jak sama nazwa wskazuje, z materiału nazywanego winylem, a dokładnie z jego kilku warstw. Wyglądem przypominają tradycyjne panele, które są najczęściej wybieraną podłogą do domów. Ich długość i szerokość oraz kształt również łudząco przypomina panele klasyczne.

Panele winylowe z powodzeniem mogą być kładzione w mieszkaniach w blokach oraz domach wolnostojących. Ich główną zaletą jest radzenie sobie z wilgocią. Działanie wody nie powoduje odkształceń paneli, puchnięcia czy blaknięcia ich koloru. Utrzymują one temperaturę pomieszczenia, w których są położone. Co więcej, winyle są doskonałym izolatorem dźwięków, które dobrze tłumią. Nie powodują powstawania żadnego hałasu, który często jest słyszany podczas chodzenia po zwykłych panelach.

Podobne treści  Co należy wiedzieć o domach z bali?

To, co często decyduje o zakupie paneli winylowych, to łatwość ich montażu, który nie wymaga zatrudniania specjalisty. Taki rodzaj paneli mogą w swoim domu położyć nawet amatorzy, bo sam proces nie jest trudny. Na rynku istnieje cała gama kolorystyczna winylowych paneli, która umożliwia stworzenie wymarzonego wnętrza.

Co jest potrzebne do położenia paneli winylowych?

Chcąc położyć na swoją podłogę panele winylowe, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy wybrać panele, które są dobrej jakości. Kupując najtańsze panele, wykonane z kiepskiej jakości tworzywa, efekt końcowy może nas nie usatysfakcjonować, a co więcej, mogą się one odklejać już na etapie montażu.

W sklepach możemy dostać dwa rodzaje paneli winylowych- na klik lub samoprzylepne. Każdy typ panela wymaga jak najbardziej wyrównanej powierzchni, która gwarantuje, że panele będą się prawidłowo układać. Podłoże musi być dokładnie oczyszczone z zabrudzeń i kurzu. Wybierając panele winylowe, warto podłogę również odtłuścić, co zwiększy przyczepność kleju. Winyle mogą być położone w praktycznie każdym pomieszczeniu, nawet takim, gdzie na co dzień występuje wilgoć.

Podobne treści  Zlew jednokomorowy czy dwukomorowy - co wybrać do małej kuchni? Praktyczne wskazówki

Niezbędne są także listwy przypodłogowe, które pomogą zamaskować ewentualne drobne niedociągnięcia powstałe podczas montażu.

Czy panele winylowe się rysują?

Kolejną zaletą paneli winylowych jest to, że praktycznie się nie rysują. Odporne są na pazurki zwierząt czy przesuwanie mebli. Gdy zdecydujemy się na zakup droższego modelu paneli winylowych, mamy gwarancję, że długimi latami nie będą one posiadać śladów codziennego użytkowania. Jest to duża przewaga winyli nad tradycyjnymi panelami, gdyż te w krótkim czasie potrafią się uszkodzić. Panele winylowe są rekomendowane także właścicielem czworonogów, bo pod wpływem zabawy z nim, te się nie niszczą i rysują,

Czym ciąć panele winylowe?

Panele winylowe można docinać, by idealnie dopasować je do powierzchni, do której są przyklejane. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych i drogich narzędzi. W zupełności wystarczy nam tradycyjny nożyk techniczny, który znajduje się w prawie każdym domu. Taki nożyk ma wymienne ostrze, więc w dowolnym momencie możemy je wymienić, by znów cieszyć się ostrym sprzętem.

Podobne treści  Zlew jednokomorowy czy dwukomorowy - co wybrać do małej kuchni? Praktyczne wskazówki

Można również posłużyć się specjalną gilotyną do cięcia winyli. Cięcie gilotyną jest bardzo precyzyjne i zostawia idealnie gładkie krawędzie ciętej deski. Minusem jest to, że panel można ciąć jedynie w prostej linii.

To dwa najpopularniejsze narzędzia. Panele winylowe można ciąć także przy pomocy pilarki ukosowej, szlifierki czy wyrzynarki. Najważniejsze jest, by panel ciąć zawsze od jego wierzchniej warstwy, a nie od spodu. Pamiętać należy także o tym, że w problematycznych miejscach, takich jak framugi, panel należy wyciąć przy pomocy kątownika i noża.

Czy panele winylowe to dobra podłoga do salonu?

Jak już zostało wyżej wspomniane, panele winylowe to idealna podłoga do salonu i nie tylko. Dysponując niewielkim budżetem możemy całkowicie odmienić swoje wnętrze, bez konieczności generalnego remontu. Modne wzory doskonale odświeżają salon i nadają mu nowego charakteru. Z racji tego, że są odporne na odkształcenia, mogą na nich stanąć nawet ciężkie meble. Co więcej, winyle można położyć samodzielnie, co sprawdzi się także podczas szybkich i nieinwazyjnych remontów.

Recommended Posts

Prezent na rocznicę dla męża — Top 5 pomysłów
Porady

Prezent na rocznicę dla męża — Top 5 pomysłów

Rocznica to wyjątkowa okazja, by wyrazić swoje uczucia i podkreślić wagę związku. To także moment, aby zaskoczyć i sprawić swojemu mężowi coś naprawdę wyjątkowego. Idealny prezent na rocznicę powinien być zarówno pamiątką, jak i przeżyciem, które zapadnie w pamięć na lata. W tym artykule przedstawiamy pięć pomysłów na niebanalny prezent, który z pewnością sprawi, że […]

Grzegorz 
Dozownik na płyn do naczyń: czy warto go mieć w kuchni?
Urządzanie i Dekoracje

Dozownik na płyn do naczyń: czy warto go mieć w kuchni?

Od dawna znany jako jeden ze standardowych elementów wydajnych i higienicznych kuchni, dozownik płynu do naczyń może znacznie skracać czas spędzony na czyszczeniu kuchennych przyborów i pozwolić na szybkie i łatwe wyczyszczenie naczyń, zapewniając skuteczniejsze wyniki niż przy ręcznym czyszczeniu. Poprawa wydajności i oszczędność czasu to jednak niejedyne zalety dozowników do mycia naczyń. Niezbędny zakup […]

Grzegorz 
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków od Ekodren?
Ogród

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków od Ekodren?

Odnawialne źródła energii w ogrodzie to dzisiaj absolutny must-have. Jako świadomi konsumenci coraz częściej szukamy praktycznych rozwiązań, które zapobiegną niebezpiecznym skutkom globalnego ocieplenia. Ale czy wiesz, że przydomowe oczyszczalnie ścieków i bakterie mogą być na wagę złota w walce z degradacją środowiska? Przybliżamy Ci tajniki procesu przydomowego oczyszczania ścieków, a także opowiadamy o możliwościach wdrożenia […]

Grzegorz 

Leave A Comment