Co należy wiedzieć o domach z bali?
Budowa

Co należy wiedzieć o domach z bali?

Grzegorz 

Projekty domów z bali cieszą się dużym zainteresowaniem. I to nie tylko w regionach górzystych. Wiele osób interesuje się tego typu budownictwem, które kojarzy się także z bliskością środowiska naturalnego. Trzeba przyznać, że tego typu domu są naprawdę dobrą propozycją. Aczkolwiek, zanim ktokolwiek podejmie finalną decyzję, powinien co nieco dowiedzieć się na ten temat. Oto garść najważniejszych informacji.

Tradycja i nowoczesność

Budowa domu z bali ściśle powiązana jest z rejonami skandynawskimi. To właśnie tam tego typu domu tworzone są już od wielu, wielu lat. Tak, właśnie w zimnej Skandynawii społeczeństwo zorientowało się, że drewno może być doskonałym materiałem budowlanym, który jest w stanie poradzić sobie nawet z ujemnymi temperaturami. W tych właśnie regionach, jak również w wielu innych, elementy tradycji w takich budynkach, łączą się z nowoczesnością. Do tego – jak już było to wspomniane – drewno to środowisko naturalne. Ta natura w najczystszej postaci, która ma także korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Można na tym naprawdę skorzystać.

Przez cały rok

Projekt domu z bali ma tak duże wzięcie, ponieważ można tak naprawdę tworzyć je przez cały rok. W przeciwieństwie do domów, jakie tworzone są w sposób tradycyjny. Te to wymagają ogromnego zaangażowania prac mokrych. Co za tym dalej idzie – potrzebna jest określona pogoda, aby wszystko mogło wyschnąć. Jeżeli tak się nie stanie, nie będzie można ruszyć z kolejnymi pracami. Domy z bali to minimum prac mokrych, które skupiają się dookoła wylania fundamentów. Potem pozostaną już do wykonania tylko prace „suche”. Przy tej okazji warto wspomnieć sformułowanie, jakie kiedyś zostało użyte podczas omawiania tworzenia takich domów. Poniekąd może to przypominać tworzenie konstrukcji z klocków LEGO. Poszczególne komponenty tworzone są w specjalnej fabryce. One to potem zostają przywiezione na plac budowy, gdzie na miejscu zostają złożone w jedną całość. Ciekawe? Bardzo dla wielu osób.

Podobne treści  Dlaczego warto wybrać panele winylowe na podłogę?

Szybki czas tworzenia

Dlaczego tak wiele osób chętnie podchodzi do drewnianych domów? Ponieważ dom z bali budowa postawić można nawet w ciągu trzech miesięcy. I to w takim stanie, gdzie pozostanie tylko wprowadzić walizki. Szacunkowo, bez wykończenia, można powiedzieć, że dom może zostać postawiony nawet w cztery tygodnie. Pozostanie tylko zadbać o detale wewnątrz i można w nich zamieszkać. Niemożliwe? A jednak. To prawda, że domy, które tworzone są na bazie elementów drewnianych tworzy się zdecydowanie szybciej niż domy tradycyjne. Odpowiedzialnych jest za to kilka rzeczy:

  • minimalna ilość prac mokrych,
  • możliwość tworzenia bez względu na warunki pogodowe,
  • komponenty, które tworzone są w fabryce, a jakie składa się tylko na miejscu budowy,
  • konieczność ciągłego prowadzenia prac budowlanych.
Podobne treści  Zlew jednokomorowy czy dwukomorowy - co wybrać do małej kuchni? Praktyczne wskazówki

Osoby, które zdecydują się na taki dom, muszą być świadome tego, że budowa musi zostać jak najszybciej ukończona, aby móc zakonserwować wszystkie materiały. W innym bowiem przypadku całość pójdzie na marne. Dlatego też już od samego początku potrzebne są wszelkiego rodzaju fundusze, które będą kierowane w stronę tego, aby budowa została ukończona.

Cena domów z bali

Domy z bali cena są zdecydowanie tańsze niż domy tradycyjne. Szacuje się, że koszt ten jest w stanie wynieść nawet do 50% mniej. Aczkolwiek, finalna cena nie jest w stanie do określenia od samego początku. Wpływ na to będzie mieć przynajmniej kilka czynników, w tym chociażby:

  • wielkość domu z bali,
  • rodzaj drewna, które zostanie użyte do budowy (do wyboru jest drewno sosnowe, jodła i świerk),
  • tzw. robocizna.
Podobne treści  Zlew jednokomorowy czy dwukomorowy - co wybrać do małej kuchni? Praktyczne wskazówki

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że żadna ekipa nie pracuje tylko za koszt materiałów budowlanych. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć finalnie, ile kosztować będą domy z bali z Ukrainy cena, może poprosić o wycenę. I to w kilku firmach. Dzięki temu będzie można wybrać najkorzystniejszą cenę, która na dodatek nie spowoduje tak dużej dziury finansowej w portfelu.

Trwałość domów z bali

Dlaczego dookoła jest tak mało domów z bali? Ponieważ duża ilość osób jest przekonanych, że domy z drewna nie są trwałe, a ich okres żywotności jest krótki. Błąd! Czas na to, aby obalić ten błędny mit, ponieważ tak nie jest. Jeżeli domy z bali zostają postawione w prawidłowy sposób, zgodnie z obowiązującymi zasadami, mogą one przetrwać przynajmniej kilka najbliższych lat. Tego typu konstrukcje budowlane są w stanie wytrzymać nawet przez 200 lat. I do tego nie wymagają one czasochłonnej konserwacji, jak błędnie uważa duża część społeczeństwa. Warto wiec rozważyć ich postawienie.

Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://ebudowadomu.pl/

Recommended Posts

Prezent na rocznicę dla męża — Top 5 pomysłów
Porady

Prezent na rocznicę dla męża — Top 5 pomysłów

Rocznica to wyjątkowa okazja, by wyrazić swoje uczucia i podkreślić wagę związku. To także moment, aby zaskoczyć i sprawić swojemu mężowi coś naprawdę wyjątkowego. Idealny prezent na rocznicę powinien być zarówno pamiątką, jak i przeżyciem, które zapadnie w pamięć na lata. W tym artykule przedstawiamy pięć pomysłów na niebanalny prezent, który z pewnością sprawi, że […]

Grzegorz 
Dozownik na płyn do naczyń: czy warto go mieć w kuchni?
Urządzanie i Dekoracje

Dozownik na płyn do naczyń: czy warto go mieć w kuchni?

Od dawna znany jako jeden ze standardowych elementów wydajnych i higienicznych kuchni, dozownik płynu do naczyń może znacznie skracać czas spędzony na czyszczeniu kuchennych przyborów i pozwolić na szybkie i łatwe wyczyszczenie naczyń, zapewniając skuteczniejsze wyniki niż przy ręcznym czyszczeniu. Poprawa wydajności i oszczędność czasu to jednak niejedyne zalety dozowników do mycia naczyń. Niezbędny zakup […]

Grzegorz 
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków od Ekodren?
Ogród

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków od Ekodren?

Odnawialne źródła energii w ogrodzie to dzisiaj absolutny must-have. Jako świadomi konsumenci coraz częściej szukamy praktycznych rozwiązań, które zapobiegną niebezpiecznym skutkom globalnego ocieplenia. Ale czy wiesz, że przydomowe oczyszczalnie ścieków i bakterie mogą być na wagę złota w walce z degradacją środowiska? Przybliżamy Ci tajniki procesu przydomowego oczyszczania ścieków, a także opowiadamy o możliwościach wdrożenia […]

Grzegorz 

Leave A Comment