Patio w ogrodzie - co to jest i czym się charakteryzuje?
Ogród

Patio w ogrodzie – co to jest i czym się charakteryzuje?

Grzegorz 

Co to jest patio? Patio jest wewnętrznym dziedzińcem wpisanym w bryłę budynku. Daje możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, podobnie jak na tarasie. Jednak jego usytuowanie sprawia, że jest przedłużeniem pomieszczeń, które z nim sąsiadują – zazwyczaj jest to salon, kuchnia lub jadalnia. Patio jest nie tylko praktycznym, ale również stosunkowo niedrogim rozwiązaniem.

Patio — co to jest i jak wygląda konstrukcja?

Słowo „patio” wywodzi się z hiszpańskiego i oznacza po prostu wewnętrzny dziedziniec. Jest swoistą częścią budynku i sąsiaduje z pomieszczeniem, albo kilkoma. Zazwyczaj wykonywane jest na wysokości gruntu, utwardzając teren z użyciem materiałów typu płyty z kamienia  kostka brukowa lub drewno. Na patio można postawić stylowe meble ogrodowe lub roślinność. Nierzadko patio jest częścią salonu lub jadalni, tyle tylko, ale usytuowane na świeżym powietrzu. Właściciele patio lokują przy nim drugie wejście do domu, dlatego jest to dobra propozycja dla działek, które położone są pomiędzy dwoma drogami.

Podobne treści  Krzewy ozdobne wieloletnie - jakie wybrać do ogrodu?

Patio w ogrodzie, a taras — na czym polega różnica?

Patio ma za zadanie spełniać takie same potrzeby, jak taras, ale różni się sposobem wykonania. Tym samym jego konstrukcja jest zupełnie inna. Taras jest częścią przylegającą do bryły budynku, ale nie jest jej częścią – znajduje się poza nią i stanowi przedłużenie budynku mieszkalnego. Natomiast patio to konstrukcja wpisana w całość domu i tym samym stanowi przedłużenie konkretnych pomieszczeń, a nie całego domu.

Taras można stworzyć i zaaranżować nawet na wyższych poziomach domu, ale patio zawsze leży na parterze. Tarasy bardzo często są odkryty lub ewentualnie osłonięte przy użyciu pergoli. Z kolei patio, będące częścią domu i jego pomieszczeń osłania dach budynku. Podstawową zaletą patio jest więc o wiele prostszy i tańszy projekt wraz z wykonaniem. To doskonała opcja dla tych, którzy w bardziej budżetowy sposób chcieliby stworzyć miejsce do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Co to patio i w jakich domach będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jako przykład możemy podać klasyczny domu z patio w kształcie litery L. Patio będzie tu uzupełnieniem bryły prostokąta, przylegając do dwóch pomieszczeń. W większości przypadków jest to pokój dzienny, jadalnia lub kuchnia domu. Natomiast budynki skonstruowane na kształt  litery T dają opcję stworzenia patio z dwóch stron, dlatego na przykład  sypialnia, czy też gabinet mogą mieć dostęp do wyjścia na zewnątrz. Rozwiązanie to sprawdzi się w wielu typach budynków, o różnej wielkości. Tym samym mogą sobie na nie pozwolić nawet mniejsze domki jednorodzinne, tworząc dodatkowe miejsce do rekreacji wraz z całą rodziną. Nie zawsze można sobie pozwolić na wybudowanie przestronnego tarasu, wówczas z pomocą przychodzi patio, które w projekcie dołączane jest do całości domu. Jest to nie tylko wygodne i praktyczne, ale również bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Dobrze zaaranżowane będzie stanowiło prawdziwą ozdobę domu.

Podobne treści  Jak zbudować domek na drzewie? Przydatne wskazówki

Patio w ogrodzie — z czego można je wykonać?

W przypadku tworzenia patio, obowiązują podobne materiały, jak przy budowie tarasu. Bardzo często podstawą patio jest wylewka na tym samym poziomie, co dom. Dzięki czemu stworzymy klasyczne patio, stanowiące przedłużenie głównych pomieszczeń w domu. Można się również spotkać z rozwiązaniami, gdzie patio znajduje się na poziomie gruntu.

By je wybudować, możemy wykorzystać różne materiały, takie jak:

  • kostka brukowa,
  • kamienne płyty,
  • gres
  • płytki ceramiczne
  • beton
  • drewno

Jak wspomnieliśmy wcześniej, patio jest osłonięte przez dach budynku, dlatego mamy dużo możliwości. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować także powłoki żywiczne. Na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów na miarę naszych potrzeb. Ponadto możemy liczyć na pełną swobodę aranżacyjną, która jest kolejną wyjątkową zaletą stworzenia patio w swoim domu.

Podobne treści  Topinambur - zdrowy, soczysty, słodki i wykwintnie delikatny

Patio w ogrodzie, a dowolność konstrukcji

Wiele osób ma swoją własną wizję wymarzonego domu. Gdy nasze wymagania są niestandardowe, ciężko o gotowy projekt, który wpisałby się w nasze oczekiwania. Wówczas najlepiej jest skorzystać z usług projektanta, który pomoże nam w stworzeniu odpowiedniego planu. Taki projekt powstaje w ścisłej współpracy z architektem, który weźmie pod lupę nasze oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu dostajemy dużą swobodę w tworzeniu wymarzonego domu. Decydując się na to rozwiązanie możemy stworzyć dom wraz z patio według własnej, wyjątkowej wizji.

Recommended Posts

Prezent na rocznicę dla męża — Top 5 pomysłów
Porady

Prezent na rocznicę dla męża — Top 5 pomysłów

Rocznica to wyjątkowa okazja, by wyrazić swoje uczucia i podkreślić wagę związku. To także moment, aby zaskoczyć i sprawić swojemu mężowi coś naprawdę wyjątkowego. Idealny prezent na rocznicę powinien być zarówno pamiątką, jak i przeżyciem, które zapadnie w pamięć na lata. W tym artykule przedstawiamy pięć pomysłów na niebanalny prezent, który z pewnością sprawi, że […]

Grzegorz 
Dozownik na płyn do naczyń: czy warto go mieć w kuchni?
Urządzanie i Dekoracje

Dozownik na płyn do naczyń: czy warto go mieć w kuchni?

Od dawna znany jako jeden ze standardowych elementów wydajnych i higienicznych kuchni, dozownik płynu do naczyń może znacznie skracać czas spędzony na czyszczeniu kuchennych przyborów i pozwolić na szybkie i łatwe wyczyszczenie naczyń, zapewniając skuteczniejsze wyniki niż przy ręcznym czyszczeniu. Poprawa wydajności i oszczędność czasu to jednak niejedyne zalety dozowników do mycia naczyń. Niezbędny zakup […]

Grzegorz 
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków od Ekodren?
Ogród

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków od Ekodren?

Odnawialne źródła energii w ogrodzie to dzisiaj absolutny must-have. Jako świadomi konsumenci coraz częściej szukamy praktycznych rozwiązań, które zapobiegną niebezpiecznym skutkom globalnego ocieplenia. Ale czy wiesz, że przydomowe oczyszczalnie ścieków i bakterie mogą być na wagę złota w walce z degradacją środowiska? Przybliżamy Ci tajniki procesu przydomowego oczyszczania ścieków, a także opowiadamy o możliwościach wdrożenia […]

Grzegorz 

Leave A Comment